
Ima mnogo stvari koje možeš da radiš na Internetu. To je, uglavnom, divna zabava, ali i mesto puno opasnosti. Jako je važno da znaš da zaštitiš sebe i svoju privatnost. Kada si na mreži, nikada nemoj otkrivati svoje lične podatke i razmišljaj o onome što govoriš i činiš. Mudro ćuti o svom identitetu i vodi računa šta pišeš.
Simboli
U svakodnevnom životu, na svakom koraku susrećemo se sa raznim simbolima. Pokušaj da protumačiš simbole na sledećoj slici.
Simboli se koriste da bi predstavili neku misao ili da bi nam preneli neku poruku.
Primer upotrebe simbola imamo na zastavama država. Pokušajte da protumačite simbole na sledećim zastavama. Šta nam oni govore o tim državama?
Ukoliko niste znali pogledajte znaćenje simbola na zastavama ovde...
Kako simboli mogu da vas zaštite na Internetu?
Da bi dali odgovor na ovo pitanje, pozabavimo se malo superherojima. Pogledajte sledeće slike i pokušajte da identifikujete simbole koji onu koriste na svojim kostimima.
Zašto super-heroji koriste simbole, maske, kostime ili pseudonime. Kako ih superheroji koriste da bi prikrili svoj pravi identitet?
Veoma je važno da i vi zaštitite svoj identitet na Internetu. U tome će vam pomoći kreiranje vašeg avatara.
Avatar (u sajber tehnologiji) je nečija kompjuterizovana grafička slika. To je konstrukt koji se koristi na mnogim sajtovima, kao što su pričaonice i društvene mreže radi zaštite identiteta. Avatar za vas čini ono što simboli,
maske, kostimi i pseudonimi čini za super-heroje: štiti njihov pravi identitet, odnosno njegove lične podatke.
maske, kostimi i pseudonimi čini za super-heroje: štiti njihov pravi identitet, odnosno njegove lične podatke.
Šta predstavlja lične podatake?
Lični podaci su sve informacije, podaci ili kombinacija podataka pomoću koje se može identifikovati neki pojedinac.
Lični podaci mogu podrazumevati:
- puno ime i prezime
- adresu
- brojeve telefona
- ime škole
- datum rođenja
- e-mail adresu
- korisničko ime ili lozinku
- podatke o bankovnim računima
Mnogi internet servisi zahtevaju od korisnica/ka njihove lične podatke da bi mogli da koriste njihove usluge. Pre nego što daju svoje lične podatke, korisnici/e bi trebalo da pokušaju da razmisle o tome na koji način bi njihovi lični podaci mogli biti upotrebljeni i da odluče da li im, bez obzira na to, i dalje odgovara da ih saopšte.
Pored toga što takve informacije mogu da se upotrebe na protivzakonit ili neprikladan način, otkrivanje ličnih podataka na mreži može da utiče na korisnikovu digitalnu reputaciju – mišljenje koje drugi imaju o toj osobi na osnovu njenih aktivnosti na mreži.
Postoji nekoliko vrsta aktivnosti na mreži u kojima se može zahtevati dostavljanje ličnih podataka, kao što su:
- Kupovina – da bi se proverio identitet kupca, procesovale uplate, ili pak radi dostave kupljenih artikala.
- Pretplata ili registracija – pseudonim ili identifikacija, kao i korisničko ime su često minimalni zahtevi, ali se mogu zahtevati i podaci kao što su: starost, pol, adresa, fotografija i lične naklonosti ili odbojnosti. Crvenom zvezdicom* su obično naznačena polja koja je obavezno popuniti da bi se izvršila prijava.
- Takmičenja, nagrade i priznanja – takmičenja na mreži često zahtevaju od korisnika/ca da daju lične podatake, ponekad uključujući lična interesovanja i demografske detalje.
- Online igre i virtuelni svetovi – pre nego što korisnik/ca započne da igra, mogu zahtevati detalje koji su u vezi registracije i uključuju lične informacije.
Koji su rizici objavljivanja ličnih podataka na mreži?
Pri korišćenju interneta često se dolazi u kontakt sa nepoznatim ljudima. Jako je važno da nepoznatima nikada ne dajemo svoje lične podatke: puno ime i prezime, adresu stanovanja, ime škole koja se pohađa, podatke o svojoj porodici, imovinskom statusu, kretanju itd.
Pored toga, odavanje ličnih podataka može dovesti do toga da:
- dobijate mnioštvo neželjene elektronske pošte i poruke u vidu reklama ili virusa (spam)
- postanete žrtva internet prevare gde je cilj doći do materijalne koristi - traže novac ili lične podatke - broj kartice isl. (phishing)
- budu praćene vaše internet aktivnosti preko kolačića - malih tekstualnnih datoteka koje pojedina veb mesta postavljaju na računar koji ga je posetio.
Da bi se zaštitili potrebno je da:
- Lične podatke objavljujte samo na bezbednim vebsajtovima, odnosno sajtovima koji počinju sa http:// sa simbolom katanca pri dnu stranice, što je znak da su podaci kodirani.
- smanjite spamove vodenjem računa kome otkrivate imejl adresu i brojeve mobilnih telefona
- izbegavate da koristite svoje ime i prezime u imejl adresi
- pažljivo birate lozinke
U sledećoj igrici-kvizu naučićete kako da zaštitite sebe pri komuniciranju sa nepoznatim, pa i poznatim osobama na Internetu. (klikni na sliku)
Zadaci za učenike
Posetite on-line aplikaciju Avatar maker i kreirajte svoj avatar. Kreirani avatar preuzmited klikom na download dugme.
Preuzeti avatar pošaljite nastavniku na pregled klikom na ikonu sa imenom vašeg odeljenja: