
Internet je u današnje vreme veoma važan deo obrazovanja. On obezbeđuje brz i lak pristup obilju informacija. Međutim, pronalaženje relevantnih i prikladnih informacija online može biti izazovan, pa i frustrirajući poduhvat, naročito za decu. Zato je preko potrebno steći znanje i veštine koje su potrebne da bi krstarenje Internetom učinili bezbednim.
Pre svega, potrebno je:
- znati kako odrediti i definisati sadržaje koji su pouzdani i bezbedni, i
- naučiti strategije za borbu protiv neprikladnih sadržaja ili kontakata.
Koja informacija je prava?
Na internetu postoji mnoštvo informacija iz svih mogućih oblasti, pa je prava veština napraviti pravi izbor potrebnih informacija. Kada koristite knjige kao izvor informacija znate da je ta knjiga prošla stručnu proceduru pri njenom odobravanju. Sa internetom to nije slučaj pa je kvalitet informacija pod znakom pitanja.
Da bi utvrdili koje su informacije na internetu istinite, a koje ne, potrebno je da damo odgovore na sledeća pitanja:
- Kada je informacija objavljena? Da li je “sveža”?
- Ko je objavio informaciju? Da li je autor teksta naveden? Da li su date neke informacije za kontakt, e-mail adresa na primer?
- Ko je vlasnik sajta na čijim stranama ste pronašli informaciju? Nije isto ako je objavljen podatak na sajtu neke obrazovne ustanove ili je objavio anonimni korisnik na stranici nekog bloga ili foruma?
- Kakav je način izlaganja? Da li su u izlaganju izražene predrasude?
- Ima li veza ka drugim stranicama i gledištima?

Najčešće korišćen veb-sajt od strane učenika pri prikupljanju potrebnih informacija za pisanje nekog rada ili izradu panoa jeste Vikipedija (Wikipedia). Ovaj sajt mnogi smatraju pouzdanim. Međutim, uzimajuči u obzir da autor na Vikipediji može biti svako od nas, pouzdanost pojedinih informacija može se dovesti u pitanje.
Evo i primera za to;
"4. jula 2007. godine na Vikipediji je objavljena stranica o bitki na Bičolima koja se odigrala 1640. godine između Portugalaca i Indijaca. Opis bitke je bio veoma detaljan, čak u 4500 reči. Autor teksta je bila osoba koja se potpisala sa Abaaaaaba. Četiri godine kasnije, u avgustu 2011. otkriveno je da je reč o potpuno izmišljenoj priči."
"4. jula 2007. godine na Vikipediji je objavljena stranica o bitki na Bičolima koja se odigrala 1640. godine između Portugalaca i Indijaca. Opis bitke je bio veoma detaljan, čak u 4500 reči. Autor teksta je bila osoba koja se potpisala sa Abaaaaaba. Četiri godine kasnije, u avgustu 2011. otkriveno je da je reč o potpuno izmišljenoj priči."
Kao što vidite, informacije sa interneta treba uzimati sa velikom rezervom. Današnji internet je, figurativno rečeno, velika “deponija”, gde među brdima smeća treba da kopate i potražite par korisnih stavki.
Kako se zaštititi od neprikladnih sadržaja?
Kao uvod u ovu problematiku pročitajte tekst koji opisuje situaciju iz svakodnevnog života.

Kao i u svakodnevnom životu, u nekim trenucima možda se nećete osećajti bezbedno dok koristite internet. Možete naići na sadržaj koji izaziva nelagodu, ili neko vama nepoznat može da pokuša da vas kontaktira preko Interneta. U svakom slučaju to nije vaša krivica. Treba da znate da postoje strategije za rešavanje ovakvih situacija, koje su slične onima koje se primenjuju u stvarnom životu kada se ne osećamo bezbedno.
Strategije za odbranu od neprikladnog sadržaja podrazumevaju:
- zatražiti pomoć od odrasle osobe kojoj veruješ
- kontaktirati bezbedne vebsajtove ili svog internet provajdera
- zatvoriti taj prozor
- kliknuti na dugme ‘Nazad’
- kliknuti na početnu stranicu (ukoliko je ona bila bezbedna)
- isključiti kompjuter
Bezbedni sajtovi za prijavljivanje zloupotrebe: Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu gde građani mogu da prijave zloupotrebu interneta i ugrožavanje bezbednosti dece na internetu na broj telefona 19833, slanjem mejla na adresu bit@mtt.gov.rs ili putem elektronske prijave na portalu www.pametnoibezbedno.gov.rs;
- www.beograd.vtk.jt.rs i e-mail: vtk@beograd.vtk.jt.rs;
- http://www.netpatrola.rs (sajt nije u funkciji)
- http://www.ibezbednost.ws.rs/ (sajt nije u funkciji)
Zadatak za učenike
Popunite upitnik klikom na sledeći link:
Napomena: Da bi upitnik bio prosleđen na pregled nastavniku obavezno na kraju upitnika pritisnite dugme PROSLEDI.