Ovogodišnja Svetska nedelja programiranja (Hour of Code 2018) je obeležena od 3. do 9. decembra 2018. godine širom sveta.
Naša škola, već tradicionalno, po peti put učestvuje u ovoj međunarodnoj manifestaciji. Ove godine, u obeležavanje Svetskog dana programiranja bili su uključeni učenici VIII razreda. Oni su na časovima Informatike i računarstva, putem online platforme Khan Akademije napravili svoje prve korake u HTML-u. Učenici su putem svojih unapred kreiranih naloga, pristupili kursu pod nazivom Pravljenje veb stranica postavljenog na ovoj platformi, odlušali video tutorijale, a potom i kreirali svoje prve HTML projekte.
U nastavku teksta možete saznati šta HTML predstavlja.
Šta je HTML?
HTML (Hyper Text Markup Language) je standardizovani jezik koji služi za kreiranje web stranica. Počeci nastanka HTML jezika datiraju još u ranim osamdesetim kada je fizičar Tim Berners Li (Tim Berners-Lee) zaposlen u CERN-u predložio i dizajnirao ENQUIRE, sistem koji su istraživači u CERN-u koristili za razmenu dokumenata. Kasnije, 1989 godine došao je na ideju korišćenja definisanog hipertekst sistema koji će se koristiti na internetu.
Prva forma HTML-a se pojavila davne 1991 godine. Sadržala je 18 elemenata i bila je dosta ograničena što se sadržaja tiče. Razvojem interneta, razvijali su se web pretraživači kao i HTML koji je vremenom pored označavanja tekstualnog sadržaja, omogućavao označavanje multimedijalnog sadržaja i uključivanje skriptnih kodova.
Pored HTML-a se koristi i CSS (Cascading Style Sheets), ali i brojni skriptni jezici, kao što su na primer JavaScript ili, pak VBScript, te DOM (Document Object Model). Svrha primene svih ovih, ali i mnogih drugih dodataka jeste da se određena web stranica poboljša, to jest da se izvrši njena modifikacija, kako bi bila što kvalitetnija.